Zdravé stárnutí ovlivňuje mnoho faktorů. Některé z nich, například genetiku, nemůžeme ovlivnit. Jiné - jako například pohyb, zdravá strava, pravidelné návštěvy lékaře a péče o duševní zdraví - jsou v naší moci. Výzkum podpořený organizací NIA a dalšími subjekty určil opatření, která můžete přijmout, abyste zvládli své zdraví, žili co nejsamostatněji a udrželi si kvalitu života i ve vyšším věku. Přečtěte si další informace o výzkumu a krocích, které můžete podniknout na podporu zdravého stárnutí.
Zdravé stravování: Chytře si vybírejte potraviny
Chytrý výběr potravin vás může ochránit před některými zdravotními problémy ve stáří a může dokonce pomoci zlepšit funkci mozku. Stejně jako u cvičení není správné stravování jen o vaší váze. Vzhledem k velkému množství různých diet může být výběr potravin nepřehledný. Výživová doporučení doporučují stravovací vzorec s velkým množstvím čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, zdravých tuků a libových bílkovin. talíř s večeří na stole s lososem a zeleninou
Mnohé výzkumy ukazují, že stravovací režim středomořského typu, který zahrnuje čerstvé produkty, celozrnné obiloviny a zdravé tuky, ale méně mléčných výrobků a více ryb než tradiční americká strava, může mít pozitivní vliv na zdraví. Studie z roku 2021, která analyzovala stravovací návyky více než 21 000 účastníků, zjistila, že lidé, kteří se striktně drží středomořského stravovacího stylu, mají výrazně nižší riziko náhlé srdeční smrti.
Jezte zdravě. Jak na to?
Bylo také prokázáno, že dieta s nízkým obsahem soli má významné zdravotní účinky. Studie prokázaly, že strava, kterou konzumujeme má vliv na naše zdraví. Dokáže regulovat krevní tlak, pomáhat lidem zhubnout a snižovat riziko cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění.
Dieta, která kombinuje středomořský stravovací režim s vyšším příjmem ořechů podporuje celkově lepší poznávací schopnosti – schopnost jasně myslet, učit se a pamatovat si - ve srovnání s lidmi, kteří se stravují jiným způsobem.
Co můžete udělat vy?
Zkuste začít s malými změnami a osvojte si jeden nebo dva aspekty středomořského stravovacího stylu. Několik studií prokázalo, že zařazení i jen části těchto stravovacích návyků, jako je více ryb nebo listové zeleniny, do každodenních stravovacích návyků může zlepšit zdravotní výsledky. Jedna studie na 182 starších dospělých osobách s častými migrénami zjistila, že strava s nižším obsahem rostlinného oleje a vyšším obsahem tučných ryb může snížit migrenózní bolesti hlavy. Jiná studie, která sledovala téměř 1 000 starších dospělých po dobu pěti let, zjistila, že konzumace zelené listové zeleniny byla významně spojena s pomalejším poklesem kognitivních funkcí.
I když jste donedávna o zdravém stravování příliš nepřemýšleli, změna jídelníčku nyní může zlepšit vaši pohodu i ve vyšším věku. Pokud vás trápí, co jíte, poraďte se se svým lékařem o způsobech, jak si můžete lépe vybírat potraviny.
Zdroj: National Institute on Aging