top of page
Vyhledat

Bércové vředy – aktivní péče o nohy se vyplatí!

Bércové vředy patří mezi nejzávažnější chronická kožní onemocnění dolních končetin. Často vznikají z dlouhodobě zanedbaného zdraví žil, cév nebo v souvislosti s diabetem. I když jsou nejčastější u lidí ve vyšším věku, jejich prevencí by se měli zabývat i mladší ročníky – ideálně ještě dříve, než se objeví první příznaky. Dobrou zprávou je, že většinu rizik lze ovlivnit a vznik bércových vředů účinně oddálit, nebo jim zcela předejít.


Co jsou bércové vředy a proč vznikají?

Bércové vředy jsou hluboké, špatně se hojící rány, které se objevují nejčastěji na vnitřní straně dolní části nohy – v oblasti bérce. Jejich hlavní příčinou je špatné prokrvení nohou, nejčastěji v důsledku chronické žilní nedostatečnosti. Na vině ale mohou být i:

  • neléčené křečové žíly,

  • cukrovka (diabetes),

  • vysoký krevní tlak,

  • kouření,

  • obezita,

  • sedavý životní styl,

  • nebo genetické predispozice.


Inkontinence
Prevence bércových vředů

Jak vypadá účinná prevence?

Prevence bércových vředů je založena na každodenní péči o nohy, zdravý životní styl a včasné řešení drobných potíží. Co konkrétně můžete dělat?

1. Hýbejte se každý den

Každý krok se počítá. Chůze, jízda na kole, plavání nebo pravidelné protažení nohou v práci i doma pomáhají udržet krevní oběh v kondici.

2. Dbejte na zdravou váhu

Nadváha zvyšuje zátěž na dolní končetiny a zhoršuje krevní oběh. Vyvážený jídelníček s nižším obsahem cukru, dostatek zeleniny, bílkovin a vlákniny jsou klíčem ke zdraví cév i kůže.

3. Nekuřte

Kouření významně zhoršuje prokrvení končetin a schopnost těla regenerovat – je to jeden z největších rizikových faktorů nejen pro vznik bércových vředů, ale i jejich špatné hojení.

4. Péče o pokožku nohou

Denní hydratace zabraňuje praskání a vysychání pokožky. Používejte hydratační krémy a po koupeli kůži jemně osušte. Dávejte pozor na drobná poranění, která mohou být vstupní branou pro infekci.

5. Noste vhodné oblečení a obuv

Vyvarujte se těsným ponožkám nebo botám, které tlačí. Dbejte na pohodlnou obuv a ideálně noste preventivní kompresní punčochy, pokud trpíte na otoky nebo křečové žíly.

6. Zvýšená pozornost při cukrovce

Pokud máte cukrovku, pravidelně kontrolujte stav nohou. I drobná oděrka se může změnit v nehojící se ránu. Konzultujte vše včas s lékařem nebo podiatrem.


Kdy zpozornět?

  • Cítíte tíhu v nohou, zejména večer?

  • Trápí vás otoky kotníků nebo lýtek?

  • Máte křečové žíly nebo ztmavnutí kůže kolem kotníků?

  • Máte suchou, svědivou nebo šupinatou kůži?

To vše mohou být varovné příznaky chronické žilní nedostatečnosti. Nenechávejte je bez pozornosti a objednejte se na cévní vyšetření.


Shrnutí: Prevence bércových vředů začíná dnes

Bércové vředy nevznikají náhle – jsou výsledkem dlouhodobého zatěžování cévního systému a zanedbané péče. Ale právě to dává šanci většině z nás, že se jim můžeme zcela vyhnout. Klíč je v aktivním přístupu, prevenci a naslouchání signálům těla.


Myslete na své nohy jako na důležitou součást svého celkového zdraví. Správná péče, pohyb a včasná reakce na varovné příznaky mohou znamenat rozdíl mezi životem bez komplikací a bolestivými chronickými potížemi v budoucnu.


Chcete více tipů, jak pečovat o zdraví svých nohou a cév? Sledujte náš web o zdravém stárnutí. Včasná prevence je nejlepší investicí do kvalitního života.




 
 
bottom of page